چگونه کودن نباشیم؟

سوال قشنگیه، نه؟ که چگونه کودن نباشیم. کودن نبودن یه فعله. یه کار سخته که نیاز به تلاش داره. مثل آدم بودن.
مثلا گشنه بودن نیاز به تلاش نداره، حرف زدن و وراجی کردن زحمتی نمی‌خواد چون همینی که هست. تنظیمات آدم‌ها به صورت پیشفرض روی کودن بودن ست (set) شده.

ایده‌ی این پست وقتی به ذهنم رسید که یکی از دوستان و فامیل به گوشیم زنگ زد. هم سن و سالای خودمه. بعد از کلی احوال‌پرسی تکراری و تعارف‌های بی‌مزه‌ی ایرانی رفت سر اصل مطلب : «امین داف تر و تمیز اطرافت سراغ نداری استفاده کنیم؟ دوستات بده نیستن؟ » Continue reading چگونه کودن نباشیم؟

دکتر سروش، در جواب به بی-خدایی

برای من هنوز زود است که دست به قلم (کیبورد؟) شوم و از عقایدی بنویسم که طی چند سال بدست آمده. هنوز خیلی چیزهاست که نمی‌دانم و زود است برای گفتن از تجربه‌های خودم از کند‌و‌کاو‌های کتاب‌ها یا سخنرانی‌ها. برای کسی که هنوز در میانه‌ی سفره، سفرنامه نوشتن مسخره است 🙂
منظور از سفر هم مسیریست که یک آدم کنجکاو و اهل پرسش برای بدست آوردن پاسخ پرسش‌هایش طی می‌کند. برای بعضی‌ها شاید این پرس‌وجو‌ها درباره‌ی جهان، خودشان، علم و هرچیز دیگری هیچ‌وقت مهم نمی‌شود! برای خیلی‌ها Continue reading دکتر سروش، در جواب به بی-خدایی

معیار زیبایی اینه !

مطلب زیر در جواب سوالیه که یه نفر در سایت Quora پرسیده. سوال اینه: «چرا فمنیست‌ها درباره‌ی عکس‌های فتوشاپ شده مدل‌ها و زن‌ها در مجله‌ها شکایت می‌کنن!؟ در حالی که فتوشاپ نشده اون‌ها خیلی زشته؟»
خلاصه ای از جواب داده شده رو اوردم. بحث اصلی برمی‌گرده به تسلط رسانه‌ها روی افکار و عقاید ما! که چه جوری رسانه‌ها دارن تعاریف خوب و بد، زشت و زیبا رو عوض می‌کنن. بحث فتوشاپ در رسانه ها هم یک نمونه از این ماجراست 🙂
« … من یک فمنیستم. تقریبا از ۱۳ سالگی عکس‌هام رو با فتوشاپ دستکاری (روتوش) می‌کردم. Continue reading معیار زیبایی اینه !

به زبان ساده، دوئوکراسی

میلمو باز کردم دیدم بچه های tehlug بحثشون سر جلسه ی هفته ی دیگه است. گفتم یه پر (per) بخورم ببینم جریان چیه ! رفتم تو سایتشون که لینک “همکاری” رو دیدم. از اونجایی کلا من همکاری هارو دوست دارم یه پر (per) خوردم توش اینو دیدم (که البته لینکشون خراب بود!)

   ” گروه کاربران لینوکس (گنو/لینوکس البته!!) تهران به شکل یک دوئوکراسی اداره میشود. برای همکاری با … “

دوئوکراسی خیلی جالبه! همه دور هم جمع میشن، هرکسی هر شعری که بخواد میگه :دی یا در جواب میشنوه که شعر نگو، یا در جواب میشنوه که “ایول عجب شعری گفتی”
جالبه بدونید تفاوتش با دموکراسی چیه . صفحه ی جالبی داره…

Continue reading به زبان ساده، دوئوکراسی