معیار زیبایی اینه !

معیار زیبایی اینه !

مطلب زیر در جواب سوالیه که یه نفر در سایت Quora پرسیده. سوال اینه: «چرا فمنیست‌ها درباره‌ی عکس‌های فتوشاپ شده مدل‌ها و زن‌ها در مجله‌ها شکایت می‌کنن!؟ در حالی که فتوشاپ نشده اون‌ها خیلی زشته؟»
خلاصه ای از جواب داده شده رو اوردم. بحث اصلی برمی‌گرده به تسلط رسانه‌ها روی افکار و عقاید ما! که چه جوری رسانه‌ها دارن تعاریف خوب و بد، زشت و زیبا رو عوض می‌کنن. بحث فتوشاپ در رسانه ها هم یک نمونه از این ماجراست 🙂
« … من یک فمنیستم. تقریبا از ۱۳ سالگی عکس‌هام رو با فتوشاپ دستکاری (روتوش) می‌کردم.با اینکه محدودیت‌هایی واسه ویرایش عکس‌ها بود ولی تاثیرش اونقدر بود که می‌تونم بگم وقتی به اون عکس‌ها نگاه می‌کنم به خودم میگم الان مشکلم چیه که دیگه نمی‌تونم اون دختر خوشگل باشم !؟

زمان‌هایی که صرف دستکاری عکس‌ها گذاشته شده راحت فراموش می‌شه! اما نتیجه کار جلوی چشمامه. من خودم رو در ۵ یا ۱۰ سال قبل نگاه می‌کنم که پوست صاف و عالی داشتم و وقتی به آینه نگاه می‌کنم احساس زشت بودن دارم به این خاطر که دیگه اون دختر قبلی بهم نگاه نمی‌کنه !! در حالی که چنین دختری اصلا وجود نداشته. من همیشه چین و چروک کمی داشتم. مثل جغد شبی هستم تو دنیایی که برای پرنده‌های روز ساخته شده!
درباره‌ی مدل‌ها و زن‌های معروف هم قضیه همنیطوره ! فقط کافیه گوگل کنین ببینین چه جوری ویرایشگر‌های معروف عکس‌های مدل‌های لاغر رو ویرایش می‌کنن تا لاغری و استخوانی بودنشون به نظر نرسه! ویرایشگر‌ها کاری می‌کنن که خستگی مدل‌ها دیده نشه، موهاشون درخشان باشه و زیباییه نداشتشون طبیعی !!!

برای ما یک توهمی ایجاد میشه که موی درخشان و بدن لاغر همیشه «با هم هستن» و در یک بدن سالم وجود دارن! در حالی که اینطوری نیست. این جریان یک استاندارد برای زیبا بودن درست می‌کنه که به هیچ وجه نمیشه بهش رسید ! نه تنها این پدیده برای نشون دادن «واقعیت» سو استفاده می‌کنن، بلکه با فروختن محصولات به بعضی زن‌ها، این قرارداد رو تو ذهنشون ایجاد می‌کنن که با استفاده‌ی این محصول مثل عکس‌ها و شکل‌های محصول میشن و یک زندگی افسانه‌ای! و قشنگ خواهند داشت.

عکس‌های روتوش شده آدم‌ها رو تبدیل به عروسک‌هایی می‌کنه با سایز‌هایی که اصلا تناسبی با بقیه‌ی اعضای بدن نداره! پوست‌های تیره‌تر رو روشن می‌کنن و تخم این ایده رو میکارن که: زیبا بودن = تیره نبودن!

تمام این‌ مسایل این ذهنیت رو به همراه داره که نه تنها تصویر زیبایی به این شکلی که ما می‌گویین هست، بلکه تنها تصویر و بهترین شکل زیبایی همین هست! و برای اینکه بقیه‌ی چیز‌ها زیبا بشن باید به این سطح و این شکل برسن !
به زن‌ها گفته میشه ( هم از دنیای خارج، هم از طرف احساس نارضایتی درونیشون ) که زیبا بودن مهمه، به این شدت که هرچیز دیگری باشید و هر طور دیگری زندگی کنید خوب است به شرطی که زیبا باشید!
همه‌ی این مشکلات به رسانه‌هایی برمی‌گرده که نشون می‌دن زن‌ها می‌تونن و باید اینجوری باشن. ایده‌ی عکس‌ها و مدل‌ها اینه که «همونطور که دارین می‌بینین» زیبا بودن قابل دستیابیه و کسایی که زیبا نیستن یا تنبلن یا پرخور و یا فاقد اعتماد به نفس ! »

Leave a Reply

avatar
  مشترک شدن  
Notify of